Üniversiteli için olmazsa olmaz: Rahat bir jean ve sweatshirt!

14 Kas 2019

Modanisa‘nın bir “Danışma Kurulu” var: Kanaat önderleri, muhafazakar giyimde öncü modacılar, edebiyatçılar, akademisyenler, iş kadınları gibi farklı meslek ve uğraşlardan gelen kişilerden oluşan bu kurulun üyelerinden biri de üniversite öğrencisi Sena Çakaloğlu. Yakın zamanda Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Sena Çakaloğlu, halen yan dal ve yüksek lisans çalışmalarına devam ediyor.

Kampüslerde şu günlerde en çok görebileceğimiz “okul giyim stili” nedir?

Üniversitede dersler, ödevler, sunumlar, projeler, sosyal aktiviteler arasında yaşadığımız koşuşturmada en çok ihtiyacımız olan şeyler rahatlık, iyi görünmek ve iyi hissetmek. Bu yüzden ben ve çoğu kişinin tercih ettiği stili spor-şık olarak nitelendirebilirim.

Bir üniversite öğrencisi olarak, kampüsünüzde muhafazakar giyimi tercih eden genç kızlarla ilgili gözlemleriniz mutlaka vardır… O gözlemleri bizimle paylaşır mısınız; nasıl giyiniyorlar? Giyim tercihlerini nasıl gösteriyorlar?

Bir üniversite ortamında özellikle de muhafazakar kızlar arasında her tür stili uygulayan, tarzları birbiriyle harmanlayan, her gün farklı bir stil ile okula gelen ya da hiçbir uyum gözetmeyen kişileri görebilirsiniz. Genellikle en çok gördüğüm, resmî bir stilde bile rahatlığın ön planda olması.

Üniversiteli muhafazakar genç kızların giyim tercihleri anneleri ile farklılık gösteriyor mu? Ne tür farklılıklar var?

Renk tercihi olarak hele ki şu dönemde pek bir fark göremiyorum. Anneler de kızları da pastel renkleri, kahve tonları ve siyahı çok seviyor. Bence yaşa göre giyim tarzının değişmesi artık pek kalmadı. Artık anneler de kızlarıyla aynı tarzda giyinmeyi seviyor. Rahat spor ayakkabılar, kot pantolonlar, pamuklu şallar annelerin de tercihi. Gardıroplar annenin de kızının da ortak kullanımına uygun. Benim görüşüm eskiye bakarak anne – kız giyim farkının daha kapandığı yönünde.

Üniversitelerde muhafazakar genç kızlar kıyafetleri nedeniyle hala engelleme ve sıkıntılarla karşılaşıyorlar mı? Hiç duyduğunuz ya da şahit olduğunuz olaylar var mı?

Hayır, çok şükür ki duyduğum veya şahit olduğum böyle herhangi bir durum yok. Üniversiteler, çok çeşitli kültürü, milleti, dini, düşünceyi bir arada bulunduran yerler. Giyim tercihlerimiz de dahil olmak üzere hiçbir özelliğimiz eğitim hayatımıza etki etmemeli…

Üniversiteye yeni başlayan bir genç kızın gardırobunda sizce mutlaka olması gereken parçalar hangileridir?

Kesinlikle rahat bir jean ve sweatshirt olmazsa olmaz. Ayrıca kendilerine uygun bir şekilde kapsül gardırop da oluşturmalarını tavsiye ederim. Zamansız ve her kombine uyabilecek parçalar işlerini kolaylaştıracaktır.

Siz kendinize nasıl bir gardırop oluşturdunuz üniversite öğrenciliğiniz sürecinde? Okul stilinizi destekleyen hangi parçalar var gardırobunuzda?

Kıyafetlerimi genellikle birden fazla şekilde kombinleyebileceğim ve birbirleriyle uyumlu olacak şekilde seçiyorum. Kendimi iyi hissetmediğim bir kıyafet veya aksesuarı sırf moda diye gardırobuma eklemiyorum. Gardırobumda okul stilini en çok destekleyen parça, sırt çantaları olabilir.. Sırt çantaları diğerlerinden çok daha fonksiyonel olduğu için en çok tercih ettiğim çanta türü oldu. Ayrıca her tarza uygununu da bulmak mümkün.

Kampüs şıklığı ve zarafetini önemseyen genç kızlara neler önerirsiniz?

Öncelikle kendilerini tanımalılar; neyi sevip neyi sevmediklerini fark etmeliler. Şu an sosyal medyada olmak istediklerini düşündükleri çok fazla kişi var. Tabii ki onları da takip ederek fikir alabilirler; fakat birebir onlar gibi olmaya çalışmak kendilerine haksızlık olur. Kendilerine özel ve onlara ait olan, kendilerini yansıttığını düşündükleri parçalar ile mükemmel bir gardırop oluşturmalarını öneririm.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir