Uzun Kış Akşamlarında İzlenecek 5 Film

21 Oca 2017

 

Uzun ve soğuk kış akşamlarında evde zaman geçirmek zor değil, bunu çok güzel şekilde değerlendirebilirsiniz. Yapabileceğiniz birçok aktivite var. Kitap okumak, film izlemek, sanatsal faaliyetler yapmak gibi çeşitli aktiviteler seçerek akşamlarınızı keyifli hale getirebilirsiniz. Bunun için size tavsiye edebileceğim 5 film var. Doyasıya izleyebileceğiniz, izlerken yorulmayacağınız ve hayatın içinden mesajlar veren filmlerle keyifli anlar yaşamaya hazır olun.

Uzun kış akşamlarında İzlenecek 5 Film;

Into the wild- Özgürlük yolunda

Annesine, babasına ve yaşadığı çevreye karşı sürekli sorgulayıcı yaklaşan bir gencin hikayesi… Tolstoy gibi hayatın anlamını insan ilişkilerinde değil vahşi doğa da aramaktadır. Sonunda Tanrı’ya inanır ve onu doğa içerisinde her şey de gördüğünü söyler. Aslında bu bir duygudur. İnandığı şeyi hissetme duygusu… Film siz de aynı etkiyi bırakır mı, bilemiyorum. Ancak izlenmesi oldukça özel filmler arasında yer alıyor. İzledikçe zihniniz açılacak ve hayata başka bir açıdan bakmaya başlayacaksınız.

You’re not you- sen sen değilsin

Başrolde olan kadının güzel bir evliliği var. Ancak ciddi bir hastalıkla hayatı değişir. Bu hastalığı hızla bedenini bitirmekte ve bakıma muhtaç hale gelmektedir. Tuttukları sayısız bakıcı sonrası genç bir kızı tercih eder. Oldukça sistemsiz, plansız yaşayan genç kızla tanışır. Kadın eşinin onu aldatması ve onu görmemeye başlaması ile hayatını sorgulama süzgecinden geçer ve sonunda yanında bakıcı olan genç kıza şu sözleri söyler; “Seni Gören Birini Bul”

Flipped-İlk Aşk

Çocukluğundan beri olaylara farklı bakış açısı ile sade bir yaşamı olan küçük kızın mahallesine taşınan bir ailenin oğullarına aşık olması ile başlar. Küçük kız oğlanı görür görmez gözlerine hayran kalır. Büyük gözleri hep ilgisini çekmiştir. Ancak kız, çocuğun bir türlü ilgisini çekmeyi başaramaz. Bir gün kızın babası resim çizerken kızına sorular sorar.

Onun nesi ilgini çekiyor?

–  Gözleri.

“Resme bütün olarak bakmalısın.” der babası

Ve bir gün küçük kız ağaca tırmandığı zaman rüzgarın esmesi, güneşin doğuşu ve doğanın güzelliği karşısında babasının ne demek istediğini anlar.

Olaylara herkesten farklı bakan ve görülmeyeni gören bu kızın maneviyatı oldukça yüksektir. İzlerken kendinizi huzurlu hissedeceğiniz filmlerin başında geliyor.

Moneyball-Kazanma Sanatı

Sisteme, düzene ve her türlü hesaba karşı kendi stratejisini geliştiren bir beysboll takımının kurucusu yaptığı her strateji ile bazen kazanır, bazen kaybeder. Ancak ona kazandıran şey kaybettikleridir. Filmin sonunda son maçı almak için uğraşsa bile onun stratejisini kullanan başka biri kazanır. Bir teklif yapar ama o kabul etmez. Film oldukça uzun, biraz yavaş ilerliyor gibi gelse bile küçük kızın babası için söylediği şarkıyı dinlemeye bile değecek filmlerin arasında geliyor.

Hükümet Kadın

Yerli bir film olduğu için daha çok ilginizi çekebilir. Film Mardin’de geçer. Filmin içerisinde çeşitli mesajlar var. Ancak efsane sahnelerden birisinde Belediye Başkanının şu sözleri dikkat çeker,

” Bu dünya, senden olmayanlarla hoştur.
Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur.
Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa.
Hele bir de onun? gözüyle gör şu fani dünyayı.
Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki, değil mi?
Veyahut da siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini.
Beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır.
O yoksa, sen de yoksun. Ne anlamın kalır ne rengin belli olur, ne de tadın.”

Uzun kış akşamlarında doyasıya izleyeceğiniz 5 film tavsiyesi benden, izlemesi sizden… İyi Seyirler.

 

[wa-wps]
Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir