Vikingler Dizisinden İslam Dünyasına Mesaj

24 Eki 2017

 

 

Vikingler ile ilgili şaşırtıcı ve heyecan verici keşif, İsveç’te yapıldı. Bu keşfin ardından Vikingler dizisinde İhlas suresi ile başlayıp Fatiha suresi ile biten derin bir mesaj verildi. Dizinin Floki karakteri bu mesaj için seçilirken, sadece bir Müslümanın anlayabileceği  detaylar dikkat çekti. Bu olaylar, iki yıl önce Björkö Adası’nda yapılan bir kazıda, 9. yüzyıldan kalma Viking mezarında Allah yazılı bir yüzük ortaya çıkarılmasını da hatırlattı.

İslam ile aralarında olan gizemli bağı ortaya çıkaran bu kazılar, Viking’lerin İslam dininden ve ölümden sonra cennette sonsuz yaşam inanışından etkilendiklerini açıkça gösteriyor. Uppsala Üniversitesi Eski Çağ Tarihi ve Arkeoloji bölümü araştırmacılarından Annika Larsson, Birka kentinde ortaya çıkarılan Viking mezarlarındaki incelemeler sırasında üstünde Allah(c.c) ve Ali yazılı giysi ve kumaşlar bulduklarını ve yine üstünde Allah(c.c) yazan yastık bulduklarını belirtti. İlginç olan, Vikingler dizisinin İslamı konu eden bölümünden sonra İsveç’teki kazıların ortaya çıkması. Bazı araştırmacılar Viking’lerin bazılarının İslam’ı daha barışcıl olması ve sonsuz yaşam inanışları ile örtüşmesinden dolayı seçtiklerini düşünüyor.


Dizinin soundtrackı olan, Fever Ray’in “If I Had A Heart” adlı eseri, Viking’lerin karakterlerini, ruhlarını ve yaşam biçimlerini anlamak için yeterli. “Eğer kalbim olsaydı” cümlesi, oldukça vahşi ve acımasız bir topluluğu işaret ediyor. Peki gördükleri her mabedi, tapınağı yağmalayıp içindekilerle birlikte vahşice yok eden Viking’ler nasıl oldu da bir cami ve cemaatini yok etmedi? Floki kim ve neden kendisini Müslümanlar için siper etti? Bunun sırrı ilk bölümde saklı.


Floki dizide ilk defa şöyle karşımıza çıkıyor: Ağaçtan yapılmış bir maske ile baba oğulu karşılıyor, Ragnar’ın oğlunun yüzüne dokunarak “Oğlun senin gibi olmak isteyecek, ve bundan dolayı senden iyi olmayı isteyecek ve sen de bu yüzden ondan nefret edeceksin.” diyor. Oğlu bunu sadece yüzüne bakarak nasıl bildiğini sorunca da “Ağaçlarla aynı hesap, en iyi kalasların hangi ağaçtan çıkacağını sadece bakarak anlayabilirim. Ağaçların derinliklerine bakabilirim”.Bir gemi ustası olan Floki, ağaçların ve insanların ruhunun derinliklerine bakıyor aslında…


İlk bölümden, İslam’ın konu edildiği sahneye geçiyoruz. İnsanların dehşet içindeki çığlıkları arasından yürüyerek ilerlerken bir ezan sesi duyuyor Floki. Sesin geldiği yere doğru gidiyor. Elinde baltası öldürmeye hazır biçimde cami kapısını aralıyor. Ölümün kol gezdiği, her yerin yağmalandığı ve yakıldığı yerde bir grup insanın hiç bir tepki vermeden namaz kıldığını görüyor. Bir tapınak olduğunu düşünüyor. Yöneldikleri yere yani kıbleye doğru bakıyor, kime secde ettiklerini anlamak için. Ve o sırada duvardaki işlemelere dokunduğunu görüyoruz.
İşlemeler ağaçtan.


Ağaçlara fısıldayan adam o sırada dalıyor, ve ardından gelen diğer Viking’ler yüzünden derin bir nefes çekip kendine geliyor. Diğerleri burası neresi diye sorduğunda tapınak olduğunu söylüyor. Tanrıları nerede denildiğinde etrafta göremediğini, yine de tutkuyla dua ettiklerini söylüyor. Yani Floki, aslında kapıyı ilk açtığından itibaren etkileniyor. Vikingler’den biri, imamın kellesini uçurduğunda korkusuz ve vahşi Floki, dehşete kapılıyor. Kendisini diğer namaz kılan insanlara siper edip, kimseyi öldürmemelerini, özellikle burada asla öldürmemelerini ve bunu yasakladığını söylüyor. Bir adım ileri giderek “Bu insanları öldürecekseniz, önce beni öldürmeniz gerek” diyor. Ve öylece gidiyorlar…


Floki, nasıl ağaçların ruhunu görüyorsa bize de ruhunu gösteriyor bu bölümde. Ağaçtan yapılmış işlemeler var ve Floki onlara dokunduğunda derin manayı görüyor. İnancı yüzünden Athelsan adında Hristiyan bir rahibi öldüren Floki, bu inançta farklı ne görmüştü? Dizide her tapınakta yağmalanacak bir şeyler bulunuyor . Sadece camide yağmalanacak bir şey yok. İmam hariç ölümün, yağmanın ve vahşetin olmadığı tek yer o cami. Savaşmayan ve insan öldürmeyen tek toplulukta o camide bulunuyor. İslam dininin en derin mana barındıran iki suresini duyuyoruz. İhlas ve Fatiha. Viking’lerin ellerinde balta olduğu halde, cemaatin Allah’a boyun eğmekten geri durmadıkları üstüne basa basa gösteriliyor. Müslüman’ların terörist olduğu ön yargısı ile çalkalanan Batı dünyasına, savaşmayan ama bir o kadar da korkusuz İslam portesi çiziliyor. Yağmanın çığlıkların ve ölümün sesinden, ezan sesine doğru yürüyen Floki, kendisine “Farkındalık” adlı bir gemi inşa ediyor. Çıktığı içsel yolculukta, dokunup fısıldadığı ağaçların ona eşlik edeceğini düşünüyoruz.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir