Viktoryen Stil Akımı

08 Ara 2015

 

Sezon trendlerini incelediğimizde yeni bir stil akımının başladığını görüyoruz. Bu akıma yeni dense de, geçmişe baktığımız zaman aslında bu akımın 19.yüzyıl da başlayan Viktoryen stil olduğunu fark edebiliriz. Viktoryen Stil, isminden de anlaşıldığı üzere Kraliçe Viktoria’nın Britanya tahtına çıktığı dönemi kapsar. Dönemi yansıtan detaylara baktığımızda ise, giyisilerde daha çok geniş ve çelik krinolinler, V bitişli bel hatları, korseli silüetler, geniş hacimli içi dubleli kollar, bebe, fiyonklu, dik , kayık ve fular yakalar, danteller, fistolar ve saçakların yığın olarak kullanıldığı dikkatinizi çekmiştir.

image

2015’16 sonbahar – kış sezonunda ise, bu stil günümüz trendleriyle modernize edildiği için daha çok dik yakalı gömlekler, fırfırlı ve dantelli bluzlar, şifon elbiseler ve kollarda volan gibi parçalı detaylarla kullanılmış.

image

Jean pantolonlarda yüksek beller, süet eteklerde deri detaylar göze çarparken, spor ayakkabılar ve şık botiler ile kombinlenerek gotik bir stille de bütünleştirilebilir.

image

Romantikliğimizi dışımıza yansıtacak püsküllü, tafta ve kabarık etekler etnik desenlerle şekillendirilmiş, içimizdeki serseriliği bir parça ortaya çıkartırken; elbiseler ve yün kazaklar ise, tam tersi dantel parçalar ile birleştirilerek içimizdeki duygusallığı ortaya çıkarmış.

image

Her sezon karşımıza çıkan vazgeçemediğimiz uzun hırka ve kabanlar bu akımın da en belirgin parçaları arasında yerlerini alarak salaş bir hava oluşturmamızı sağlıyor.

image

Tesettür giyim ile bu stili uyarlamak çok da zor değil… Viktoryen bir tarz oluşturmak için alışveriş yapmaktan çekinmeyin. Bu stil yaz aylarında da devam edecek.

image

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir