Vintage Bluz Modası

04 Ara 2016

 

Anneannelerimizin zamanından kalma çantalar, eşarplar ve takılar derken, bluzlar da kıymetlendi.  Bunların birer miras olduğunu düşündüğümüzde eski moda birçok model göz önüne alınarak, yeni parçalar üretiliyor. Birkaç sezon önce, bazı özel vintage butiklerde bulabileceğiniz parçalar, artık çoğu markanın günümüz modası için ürettiği koleksiyonlar içerisinde bulunuyor. Bunların en karakteristik olanı ise, vintage bluzlar.

vintage-bluz-modasi-7

Basma dediğimiz kumaş türü, eskilerin çokça tercih ettiği bilindik bir materyaldir. Demode görünebilen uyumsuz, renkli ve genellikle çiçek desenli bu kumaş, en modern kesimli bluzda bile vintage havasını barındırmaya devam ediyor. Bu yüzden crop kesim, salaş ve tok duruşlu bluzlar, basma desenlerle birleşince vintage görünümü ortaya çıkıyor.

vintage-bluz-modasi

Materyal demişken, saten kumaşların geçmişteki tahtını unutmamak lazım. Dantel gibi saten de her dönemde kullanılmaya devam edecek demirbaş kumaşlardan. Ancak saten kumaşın dezavantajları ve alaturka havası, uzun bir dönem boyunca arka planda olmasını sağladı. Şimdilerde ise ipek saten denilen, kaliteli ve şık duruşlu satenden hazırlanan vintage modelde bluzlar oldukça moda. Dar kesim eteklerle kullanabileceğiniz gibi, belki mom-jeanlerle bile kullanabilirsiniz.

vintage-bluz-modasi-1

Vintage bluz başlığı altında drapelerden bahsetmezsem olmaz. Alaturka abiyelerde sıkça kullanılan drape detayı, bluzlarda kendisine yer buluyor. Bu sayede bluzlar, kendi başına gösterişli birer parça haline geliyorlar.

vintage-bluz-modasi-4

Eskilerin, özellikle de 90’lı yılların vatkalı omuzları, düşük kesim kolları, yeni nesil üst giyim parçalarında kullanılmayan özelliklerden. Ancak eski zamanların havasını yaşamak istiyorsanız, aynı zamanda dar omuzlu, minyon yapılı ve kısa bedenliyseniz, geniş omuzlu vintage bluzlar ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Omuz kısmındaki drapelerle, piliselerle ya da düşük kol kesimi ile tarz hale gelen bluzlar, sanılanın aksine modern parçalarla kombinlenebiliyor. Demode görünümü engellemek adına da modern parçalarla birleştirmek önemli.

vintage-bluz-modasi-3

Eskilerin el emeği, göz nuru işlemeler; her ne kadar hazır giyim teknolojisi ve hatasız üretimle beraber eski ruhlarını kaybetmiş olsalar da, bluzlar üzerine romantik bir hava katıyor.

vintage-bluz-modasi-5

Kadifelerin, brokarların ve ihtişamın yıllar geçse de modası geçmiyor. Özellikle kadife, birkaç sezondur en gözde zamanını geçiriyor. Kadife bluzlar, sadece vintage bluz kategorisinde değil, modern tarzda da trend.

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir