Viskon Kumaş Nasıl Yıkanmalı?

13 Nis 2018

Viskon, kayın ağacı özünden elde iplikle dokunan kumaşa verilen isimdir. Viskos dendiği de olur. Peki bu kumaşın özellikleri nelerdir ve nasıl yıkamak gerekir?

Pamuk gibi, ana ham maddesi selülozdur. Nem alma özelliği pamuktan daha fazladır. Normal koşullarda ağırlığının yüzde 14’ü kadar rutubet toplayabilir. Yüzde 80 ila 120’ye kadar su emiciliği vardır. Nem alma özelliği nedeniyle boyanmaya ve baskıya elverişlidir. Dayanıklılık söz konusu olduğunda ise, pamuğun gerisinde kalır. Çekiştirme durumunda yırtılma riski yüksektir. Esneme yeteneği ise pamuktan daha fazladır.

Kaygan ve ten ile uyumludur. Bu yüzden giyimi rahat ve kolaydır. Parlak olması istenilen kumaşlarda, krep kumaşlarda ve örgülerde, parlaklık efekti vermek amacıyla kullanılır.

Yıkanması gerektiğinde sıcak su ve çamaşır makinesi kullanmamanız önerilir. Elde yıkayın ya da mümkünse kuru temizleme yapın.

Viskon kumaşlar kullanıldıkça şekli bozulur, parlaklığı gider ve aşınmadan dolayı gevşek bir hal alır, yıpranır. Sararma beyaz ve açık renkli kumaşlarda karşılaşılan diğer bir sorundur. Bunların dışında viskon içerikli karışımlarda boncuklanma gözlenebilmektedir.

Viskon – sentetik karışımlı ürünlerde yüksek sıcaklıkta kumaş eriyebilir, bundan dolayı ütü sıcaklığının çok yüksek olmamasına özen gösterilmelidir.

Viskon giysiler kullanım sırasında nemden uzak tutulmalı, asit ve alkali maddelerden kaçınılmalıdır. Su lekelemesine karşı önlem alınmalıdır. Elde yıkama yapılırken özen gösterilmeli ve çamaşırın suyu çok hassas bir şekilde sıkılmalıdır. Sererek kurutma yapılmalıdır. Giysiler çok ağır değilse asarak kurutma da yapılabilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir