Vücut Tipine Göre Triko Elbise Seçimi

02 Oca 2017

 

Sezonun en göze çarpan materyali, trikolar ve hiç kuşkusuz triko elbiseler… Özellikle tesettür giyim için hem çok kullanışlı, hem sıcacık hem de çok şık olabilen elbiseler, onları tercih etmemiz için fazlasıyla neden içeriyor. Bazen salaş görünümlerde kullanılıyor. Bazen oldukça şık davetlerde tercih ediliyor. Uçsuz bucaksız kullanım alanının olmasıyla birlikte daha fazla cezbediyor. Peki triko elbise deyince duraksayan, kullanmaktan kaçınan, vücut tipi nedeniyle endişe taşıyanlar; gerçekten triko elbiselerden kaçınmalı mı?

Trikoların zirvede kış boyunca durduğu bu ikinci yılı. Haliyle geçtiğimiz yıla nazaran daha fazla seçenekleri ve daha fazla modelleri mevcut. Bu, her türlü vücut tipine uyum sağlayabileceği anlamına geliyor. Renginden tutun, kesimine kadar; iplik çeşidinden tutun, uzunluğuna kadar her özelliğinde farklı farklı versiyonlar ortaya çıkıyor. Peki siz hangi triko elbiseleri seçmelisiniz?

Kum Saati Vücut Tipi

Kum saati olarak betimlenen vücut tipi, birçok modeli rahatlıkla taşıyabilir. Orantılı bir vücut tipi olduğu için, sık örgülü trikolar, kup kesimine sahip elbise kalıpları daha çok yakışacaktır. Ancak bunun dışında salaş kesimleri yada seyrek örgüleri de tercih edebilirsiniz.

vucut-tipine-gore-triko-elbise-secimi-kumsaati

Armut Vücut Tipi

Basen bölgesinin daha geniş olduğu bu tip vücutlu kadınlar, triko elbiselerden en çok kaçınanlardan. Triko, elbette materyal özelliği gereği diğer kumaşlara göre daha kalın ve daha geniş gösterir. Burada dikkat etmeniz gereken bir hile mevcuttur. Triko elbiselerin renklerinden ve kesim şekillerinden faydalanarak, basen görünümünüzü vücudunuz ile orantılamanız gerekir. Örneğin sadece üst kısımda bulunan çizgiler, desenler; dikkati üst bölgeye çekecektir. Bunun yanında basen bölgesinin koyu renk olması, sık örgülü triko tercih edilmesi gibi tüyolar, işinize yarayacaktır. Ancak kendi bedeninizden daha ufak bedenleri tercih etmemeniz gerekir.

vucut-tipine-gore-triko-elbise-secimi-armut

Ters Armut Vücut Tipi için

Nasıl ki armut vücut tarzında, dikkati üst bedene vermeye çalışıyorsak; ters armut vücut tipinde de bunun tersine dikkati basenlere çekmeniz gerekir. Bu sayede orantılama yapmış olursunuz.

vucut-tipine-gore-triko-elbise-secimi-ters-armut

Elma Vücut Tipi

Salaş kesim triko elbiseler, elma vücut tipi için en uygun seçenektir. Fakat genelde salaş kesimlerde kullanılan uzun kolyeler, göbek hizasına kadar indirilir. Bundan kaçınmalısınız. Hatta daha fazla kolye, atkı vb. aksesuarlarla dikkati yaka bölgesine verebileceğiniz gibi; dikkat çekici ayakkabılarla dikkati aşağıya da indirebilirsiniz.

vucut-tipine-gore-triko-elbise-secimi-elma

Bir ip ucu daha… Hangi vücut tipine sahip olursanız olun, eğer kısa boyluysanız, bilek hizasında biten elbiseler sizi olduğunuzdan daha uzun gösterir. Ve fazla kaba görünen topuklu ayakkabılar, geniş çizmeler veya botlar, bilekten yukarıda biten ayakkabılar sizi daha basık gösterir.

Tüm triko tunik, triko elbise modelleri için tıklayınız.

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir