Yağmurlu Bir Günde Okunabilecek 10 Kitap

16 Eki 2017

 

 

Eylül ayı ile beraber sonbahar mevsimine girdik. Şimdiden ne kadar çok ıslandığımızı düşününce bu sene havalar çok yağışlı olacak gibi görünüyor. Kitap severler bilir. Yağmurlu havalarda kitap okumanın zevki başkadır. Bir fincan çay ya da kahvenin eşliğinde camın önünde, en sevdiğin kitap elinde hatta belki dizlerinde de o yumuşacık battaniyen var kim bilir? Kitap kokusunu içine çekerek camda akan yağmur damlalarını izliyorsun. İtiraf et bu paragrafı okurken için ısınmaya başladı bile değil mi? O zaman senin için hazırladığımız yağmurlu bir günde okunabilecek 10 kitap listesine göz atmaya ne dersin?

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Sırça Fanus – Sylvia Plath

Eğer yağmurlu havalar seni melankolik bir havaya sokuyorsa bu kitap tam sana göre! Hayata pamuk ipliği ile bağlı bir kadının hikayesi Sırça Fanus. Plath’in ardında bıraktığı en önemli eser olarak kabul edilen kitap aslında yazarın iç dünyasına tutulmuş bir ayna gibi.

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Lise yıllarım benim için kitap okuma anlamında altın bir dönemdi. Okuduğum kitapların yarısını o dört yılda bitirmişimdir. Buna rağmen edebiyat sınavları için verilen kitaplardan nefret ettiğimi hatırlıyorum. O sınavlardan bana kalan en güzel eser Fareler ve İnsanlar oldu. Bana göre Steinbeck’in bu eseri en çok göz ardı edilen klasiklerden birisi. Hani romanlarda hayal kurulmasına alışığızdır ya. Fareler ve İnsanlar da çok gerçekçi, samimi ve masum bir hayalin peşinden koşan iki arkadaşın hikayesi.

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Çiçek Senfonisi – Özdemir Asaf

Yağmurda okunması gereken kitaplar diye bir liste yapıp içine şiir kitabı katmamak olmazdı. Özdemir Asaf’ın bütün eserlerinin derlemesi olan Çiçek Senfonisi’ni bütün şiir severlere öneririm.

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Aşk ve Gurur – Jane Austen

En ünlü kadın yazarlardan birisi Jane Austen’ın eşsiz eseri. Bütün gerçekçiliğine rağmen toz pembe bir hayal dünyasını da okuyucularına sunan Aşk ve Gurur mutlaka okuman gereken bir klasik.

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

İtiraf etmeliyim ki Türk edebiyatında çok dar bir çember içerisinde okumalarım. Birkaç yazar içerisinde dönüp duruyorum. Özellikle de söz konusu roman olduğunda çok daha seçici bir hal alıyorum. Bu yüzden gözün kapalı her kitabını önereceğin bir Türk romancısı var mı diye sorsalar Sabahattin Ali’den başka birisini bulamam söyleyecek.

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Düğümlere Üfleyen Kadınlar – Ece Temelkuran

Gazete yazarlığı ile tanıdığımız Ece Temelkuran’ın üç kadının iç içe geçmiş hikayesini anlatan içinizi anlatacak bir roman.

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Henüz Vakit Varken Gülüm – Nazım Hikmet

Nazım Hikmet şiirlerini sevenler için en güzel şiirlerinden bir seçme sunan Henüz Vakit Varken Gülüm hem şairin hayranları hem de kendisi ile yeni tanışacaklar için mükemmel  bir seçim.

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Deli Kadın Hikayeleri – Mine Söğüt

Mine Söğüt ne yazık ki adını yeterince duymadığımız yazarlarımızdan birisi. Özellikle hikayeleri ile insanı sarıp sarmalayan Söğüt’ün Deli Kadın Hikayeleri kitabı kadınlara dair kısa hikayelerden ve birbirinden güzel illüstrasyonlardan oluşan bir eser.

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

İnsan Ne ile Yaşar? – Tolstoy

Tolstoy’un İnsan Ne ile Yaşar klasiği ele alındığında ince küçük bir kitap gibi görünebilir. Ama içi o kadar dolu ki, kapağı kapattığında hala kafanın kitapta kaldığını göreceksin!

yagmurlu-günlerde-okunacak-10-kitap

Bit Palas – Elif Şafak

Yine kadın yazarlarımızdan Elif Şafak’ın çok ünlenmeden önceki kitaplarından Bit Palas. İstanbul’u, İstanbul’un mahallelerine has o güzel ahengini anlatan bir kitap. Bütün İstanbullulara öneririm.

 

 

Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir