Yağmurlu Günler İçin İstanbul’un En Güzel Kafeleri

13 Eki 2017

 

 

Sonbaharın karakteristiğidir: İstanbul’un sabahı serin, öğleni güneşli, akşamı rüzgârlı ve ani yağışlarla bezelidir.

Sonbaharda seyreylediğimiz İstanbul’u görselleştirerek bir dakikalık kısa film yapsak, herhalde şöyle bir şey olur: Yolların kenarlarını süsleyen akçaağaçların sarı yaprakları, yağmurun pıt pıt denize vuruşundan çıkan sesler, dalgaların kayaları hırçınca ıslayışı, rengârenk şemsiyeleri ile şehrin koşturmacasına kapılmış insanlar…

İlgili resim

Sahi, güzel bir sonbahar İstanbul’unda yağmura yakalansanız, nerelere sığınırsınız? Hangi kafelerde güzel İstanbul’un manzarasını izleme; sıcacık bir ortamda çayınızı kahvenizi yudumlarken birazcık ısınma isteğinize karşılık bulursunuz?

İşte kafası karışık İstanbul’un bu sonbahar günlerinde yağmura yakalanınca sığınılacak en güzel kafelerinden bazıları:

istanbulun-en-guzel-kafeleri-uskudar istanbulun-en-guzel-kafeleri-uskudar

Payedar Çikolata & Kahve – Aşiyan Kitap & Kahve

İstanbul’un maneviyatı en yüksek semtlerinden biri olan Üsküdar’da bulunan iki özel kafe Payedar ve Aşiyan. Mimar Sinan’ın inşa ettiği Mihrimah Sultan Camisi’nin hemen arkasına yaptığı bitişik iki ev. Birinde kendisinin diğerinde ise müştemilatın ikamet edeceği bu iki yapı zamanla bizim karşımıza Payedar ve Aşiyan adında iki nadide mekanı çıkarmıştır. Tarihi yapısı, Mihrimah Sultan Camisi’nden boğaza doğru uzanan manzarası, huzur veren müzikleri, birçok kitap ve dergi barındıran kütüphanesi, çeşit çeşit çay ve kahveleri ile yağmurlu havalarda sığınılacak en sıcak kafelerden.

Adres: Mimar Sinan Mahallesi, Yenidünya Sokak, No 2, Üsküdar, İstanbul

 

 istanbulun-en-guzel-kafeleri istanbulun-en-guzel-kafeleri

Süleymaniye Çikolatacısı

Son zamanlarda yükselişe geçen çikolatacıların en meşhurlarından Süleymaniye Çikolatacısı. Fatih’in tarihi atmosferine pembe yapısı ile uyum sağlayan bu şirin kafe, içeriye girdiğimizde de saray konsepti ile bize huzur vermeyi başarıyor. Sıcak ve samimi bir havaya sahip olan kafede çikolatalı içecek ve tatlıları tadarken kitap okuyabilir, arkadaşlarınızla uzun uzun sohbet edebilirsiniz. İstanbul Üniversite’sine yakın olması ile öğrenciler tarafından çokça ziyaret edilen bu mekâna, yağmura Fatih’te yakalanırsanız mutlaka girin ve enerji depolayın.

Adres: Kalenderhane Mahallesi, 16 Mart Şehitleri Caddesi, No 9, Fatih, İstanbul

istanbulun-en-guzel-kafeleri kosuyolu-ceviz-agaci

Ceviz Ağacı

Kadıköy Koşuyolu’nda bulunan Ceviz Ağacı her saat sığınabileceğiniz, geniş yemek seçenekleri sunan kafelerden biri. Oldukça büyük olan bu mekanda ferah ferah vakit geçirebiliyorsunuz. Çikolata ve tatlıları kadar kahvaltı ve dünya mutfağından yemekleri de yerli ve yabancı gurmeler tarafından oldukça fazla övülüyor.

Adres: Koşuyolu Mahallesi, Muhittin Üstündağ Cad. No:85, 34718 Kadıköy/İstanbul

istanbulun-en-guzel-kafeleri

Aruna Cafe & Restaurant

İstanbul gitgide sınırlarını genişletiyor ve trafik sorunu ile beraber ikamet edilen lokasyonlardaki mekânlar daha çok tercih ediliyor. Şehrin içinde bir kafede geçireceğimiz iki saat vakit için iki üç saat yollarda kalabiliyor ve üzerine otopark sorunu yaşıyoruz. Sizlerde eğer şehrin batı kısmında oturuyorsanız yağmurlu havalarda Aruna’nın dingin ortamında denize nazır vakit geçirebilirsiniz. Açık – kapalı çocuk oyun alanının ve mescidinin de bulunması sebebiyle çocuklu aileler için tercih edilebilecek kafelerden. Mekanın büyük ve bölmeli olması da yalnız vakit geçirmek isteyenler için ideal.

Adres: Pınartepe Mahallesi, Sahilyolu Sokak, No 1/A, Büyükçekmece, İstanbul

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir