Yaz Mevsimine Mutlu Girin!

03 Haz 2016

İnsana umut aşılayan güneş, tüm berraklığıyla her gün yeniden doğuyor içimize. Hayal dünyamızı süslüyor ve umut vadeden kapıları ardına kadar açıyor. İlkbahar’la birlikte tüm hücreleri yenilenmiş birinin, kıpır kıpır hayat dolu olmasına kim, nasıl engel olabilir ki? Acaba ruhsal sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen unsurlar mı var etrafımızda? Ancak bu mevsim tüm olumsuzluklardan sıyrılarak mutlu ve neşeli bir şekilde yaza giriş yapabiliriz.

mutlu-insan

İçsel dürtüleri ile dış gerçekliğin talepleri arasındaki dengeyi kurabilen sağlıklı kişilikler, aynı zamanda mutlu olabilen kişiliklerdir. O halde mutlu insanların dürtüsel hareket etmeyeceğini söyleyebiliriz.  Mesela öfkelenen insan, öfkesini herkese eşit bir şekilde mi yansıtıyor ona bakalım. Eğer birinci dereceden yakınlarına gösterdiği öfkeyle, bir başkasına gösterdiği öfkenin şiddetinde fark varsa, demek ki kişi isterse içsel dürtülerini kontrol altına alabiliyor ve sadece düşünme süzgecinden geçirme zahmetinde bulunmadan hareket ettiği için, yakınlarına daha yoğun öfkesini ifade ediyor. Dolayısıyla duygularımızı kontrol edebilmeli, etrafımızdaki olayları düşünüp değerlendirebilmeliyiz. Böylece hem sağlıklı insan ilişkilerine sahip olduğumuz için, hem de kendimize saygı duyduğumuz için mutlu oluruz.

maxresdefault

Hedef belirleyebilmek, kendimize bir yol çizebilmek, İlkbahar’ın ardından hayat bulan hücrelerimizin bize sağladığı yoğun enerjiyi de planlarımızı gerçekleştirirken kullanabilmektir mutluluk. Depoladık bünyemizi ümitlerle. Şimdi önümüz yaz ve bir şeyler üretmenin, kendimizi geliştirmenin; yani bir amaç ortaya koymanın tam vaktidir diyor bize mutluluk.

510.gif

Psikobiyolojik kişilik kuramının sahibi Prof. Dr. Robert Cloninger ise şöyle ifade eder: “Sağlıklı ve olgun bir insan olabilmek için, kendinize saygılı, etrafınızdakilere de yardımcı olmanız gerekiyor. Yeteri kadar ruhani yapıya sahip olamazsanız, istediğiniz kadar uğraşın mutlu olamazsınız. Daha az üreten, daha az yaratıcı insan haline gelirsiniz ki, bu da mutlu olmanızın önündeki engellerden biridir. Aldığınız kararları kendi içinizde mutlaka değerlendirmelisiniz ki mutlu olun. Ait olduğumuz dünyanın, çevrenin farkında olmalıyız. Kilit sözcük farkındalık. Sevgi, cesaret, onur, tüm mutlu olabileceğiniz erdemler bu farkındalıkla gerçekleşir.”

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir