Yazın Korkulu Rüyası: Güneş Lekeleri

12 Ağu 2015

Artık aramızda güneşin faydası kadar zararının da olduğunu bilmeyen kalmadı sanırım. Dünyanın düzenin bozulmasına sağladığımız bin bir katkının bedelini elbette ki bir şekilde biz de ödeyecektik değil mi? Güneş lekelerinin oluşmasında birçok farklı sebep olsa da en önemlileri genetik ve güneşten gelen UV ışınları. Peki bundan korunmanın ve kurtulmanın yolları neler?

gunes-firtinasi

1. Güneş Koruyucu Kremler

Özellikle yazın güneş ışıkları daha yoğun olduğu için asla ihmal edilmemesi gereken şeylerin başında güneş koruyucu kremler geliyor. Uzmanlar tarafından en kısa mesafe için bile en az 15 faktörlük kremler kullanılması öneriliyor. Özellikle hassas ve açık renk cilde sahip insanların yoğun koruma özelliğine sahip kremler kullanması güneş lekelerinin önüne geçmek için atılacak ilk adım. Ayrıca eğer hali hazırda güneş lekeleriniz varsa yine güneş koruyucu kremler kullanmanız lekelerin renklerinin koyulaşmasını engellemenizde size yardımcı olacaktır.

gunes-firtinasi-sifon-hazir-turban-krem-vera-bone-131540-2-horz

2. Yüzünüzü Güneşten Koruyun

Güneşten korunmanın en basit ve en etkili yollarından birisi ise siperli şapka kullanmak. Eşarp kullanan bayanlar için eskiden oldukça problem yaratan bu seçenek şimdi siperli boneler sayesinde çok kolay.

cilt-problemleri

Cildimizi elimizden geldiğince güneşten korumamıza rağmen hala başımız güneş lekeleri ile dertte ise onlardan kurtulmak en azından hafifletmek için yapılabilecek birkaç püf noktası var;

Ev-yapımı-yüz-maskeleri-tarifi-ve-faydaları-kahve

Düzenli olarak yüze peeling yapmak, peelingler içlerindeki iri taneler ile ciltteki ölü deriyi atarlar. Bu sayede lekelerin renklerinde açılma olur, hatta bazen tamamen yok olabilir bile. Peelingin en önemli püf noktası ise kendi cildinize uyumlu olanı bulmak, cildin tipine ve hassasiyetine göre birçok farklı çeşit piyasada mevcut. Kendi bütçenize uygun ürünleri bloglardan okuyarak inceleyebilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

limo

 

Limon! Limon içerisinde bulunan meyve asitleri sayesinde düzenli kullanımda ciltteki güneş ve yaşlılık lekelerinin rengini açıp geçmesini sağlayan en basit ve en etkili yöntemlerden birisi. Bu yüzden limon kestiğinizde ya da sıktığınızda elinizde kalan limonu hemen yıkamak yerine losyon gibi ellerinize sürmenin sayısız faydası var.

Son olarak yazıya eklemek istediğim şey ise güneş lekelerinize kendiniz evde müdahale etmeden önce mutlaka cildiyeciye göstermeniz, zira bazen sadece güneşten oluştuğunu düşündüğümüz bu lekeler cilt kanserinin habercisi olabiliyor.

 

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir