Yenilenmenin ve Değişmenin 9 Yolu

12 Eyl 2017

 

Değişmek ve yenilenmeye karar vermek insanoğlu için daima zor olmuştur. Biz insanlar hiçbir zaman değişimin olamayacağını düşünür, sürekli rutin bir hayat yaşıyor olduğumuzdan bahseder ve bu durumu psikolojik bir çıkmaza sürükleriz. Kendimize şu soruyu sormayı denemeyiz bile. “Gerçekten rutin bir hayat mı yaşıyorum? Yoksa istediğim zaman değişebileceğimin farkında değil miyim?”

Evet, değişim her zaman hayatın içerisinde. Evrende her şey bir değişim ile başlayarak kendini yeniliyor. Fakat biz bu değişimin farkına varamıyoruz.  Bu pozitif süreçten kendimize düşeni gerçekleştirmenin yolları elbette olmalıdır. Bunu ufak değişikliklerle başarabiliriz. Öncelikle “bunun ilk aşaması ne olacak?” sorusunu sormalıyız. Değişimin farkına varabilmek ve bundan faydalanabilmek amacıyla potansiyelimizi öne çıkaracağımız iç dünyamızla iletişim halinde olduğumuz bir sürece girmemiz gerekir. İnsan kendi iç sesini dinlediği ve kendiyle iletişimde olduğu sürece çok şey üretir ve tasarlar. Bu üretim ve tasarım süreci sayesinde durmadan yenilenerek değişime hazırlanır. Peki, değişime ufak adımlarla nasıl başlayabiliriz?

yenilenmenin_ değişmenin_9_yolu

Yenilenmenin ve Değişmenin 9 Yolu;

  1. Sabahları erken uyanmayı deneyin. Kulağa hoş gelmeyebilir ama çok şey değiştiğini göreceksiniz. Doğa sabahları yenilenir ve değişime başlar. Güne ilk ışıklarla uyanmak ruhunuza ve bedeninize çok iyi gelecek.
  2. Uyandığınız an acele etmeden yataktan kalkın. Yüzünüze ufak bir tebessüm kondurarak günü ve kendinizi selamlayın.
  3. Pencerelerinizi açarak derin nefes alıp verin ve nefesinizi hissedin. Kalp atışlarınızı dinleyin.
  4. Suyu çok tüketin. Su içtikçe doyulamayacak kadar güzeldir. Vücudunuzun her zerresinde suyun akışını duyumsayın. Tüm gıdalardan daha iyi bir etkisi olduğunu fark edeceksiniz.
  5. Ağır gıdalardan uzak durmaya çalışın.
  6. Eşyalarınızı kullanmak için bekletmeyin. Sürekli dolaplarınızı tazeleyin. Aldığınız kıyafeti kullanın. Kitabınızı okuyun. Defterinizi doldurmaya başlayın. Beklettiğiniz her eşya size yük verecektir. Kullandıkça ürettiğinizi ve yenilendiğinizi fark edeceksiniz.
  7. Eleştiri ve yargılayıcılıktan uzak durun.
  8. Dedikodu yaparak etrafınızla ilgilenmeyin. İlgi alanınız kendiniz olun.
  9. Kendi sorumluluğunuzu maddi ve manevi olarak tam anlamıyla yüklenmeye çalışın. En büyük değişim ve yenilenmek kendi sorumluluğunuzu almakla başlayacaktır.

doğa_yenilenme

Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir