İngiliz Kadınlar Başörtüsü Taktı

09 Şub 2018

1 Şubat’ta Dünya Başörtüsü Günü (Hijab Day), 140’tan fazla ülkede kutlandı. Ama bazı ülkelerde kutlayanlara “tepki” vardı. Mesela, İngiltere’de.

İngiltere’de Dışişleri Bakanlığı bir çağrı ile İngiliz kadınların başörtüsü takarak bu özel günde empati yapmalarını istedi. Bu çağrı İngiliz toplumunda karşılık da buldu. Ama İngiliz toplumunun bazı kesimleri çağrıya tepki gösterdiler.

Konuyla ilgili olarak Vatan gazetesinde yayınlanan haberin kupürünü “yorumsuz” paylaşmak istiyoruz.

Peki Hijab Günü nedir; neden kutlanıyor? Bangladeşli bir Müslüman olan Nazma Khan, 11 yaşında ailesi ile birlikte Amerika’ya göç ettiginde, okuldaki tek başörtülü öğrenci olarak öğrenimine başladı. Tek kelime İngilizce bilmeyen bu genç kız, başörtüsü taktığı için diğer öğrenciler hatta ögretmenleri tarafından alay konusu haline geldi. Türlü hakaretlere maruz kalarak başörtüsünden vazgeçmeye zorlandı. Bütün olumsuzluklara göğüs gererek öğrenimine üniversite ile devam ederken, 11 Eylül olayı yaşandı. Bu saldırı sonrası Amerika’da Nazma için hayat daha da katlanılmaz hale geldi.

Tüm bu zorluklara göğüs gererek yaşamaya çalışan Nazma Khan, kendisine yapılanları asla unutmadı ve kendi işini kurduktan sonra tüm dünyada farkındalık oluşturacak bu projeyi uygulamaya koydu: Dünya Hijab Günü, yaklaşık 116 ülkede başörtülü kadınlar ve başörtüsü kullanmayan kadınlar arasında empati ilişkisi kurmayı amaçlıyor. İsteyen bir gün, isteyen bir hafta ya da daha fazla bir süre boyunca başörtüsü kullanarak, tesettürlü bir kadının yaşadıklarını deneyimlemeye çalışıyor. Modanisa.com tarafından World Hijab Day’e özel olarak daha önce hazırlanan videonun izlenme sayısı ise 150 bini geçti.

Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı başörtme stillerinin konu edildiği çok beğenilen videomuza şu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=4gCvSL6dtGo

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir