Yürüyüş Ayakkabısı Seçmenin Püf Noktaları

07 Kas 2017

Havalar soğuk biliyoruz, ama bu yürüyüş yapmamız için bir engel mi?

Elbette değil! Artık büyük bir çoğunluğumuz bütün gün masa başında oturmamızı gerektiren işlerde çalışıyoruz. Bu mesai saatleri bazen 12 saati buluyor. Bir de bunun üzerine boğucu kış havaları eklenince, bize dışarı çıkıp yürümek için motivasyon sağlayacak şeyler bulmak gerekiyor. Son senelerde gittikçe gelişen yürüyüş ayakkabısı tasarımları da, işte tam bu noktada devreye giriyor. Peki sayısı her geçen gün daha da artan yürüyüş ayakkabılarından hangisi bizim için doğru seçenek? Yürüyüş ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevabını sizin için derledik, hep beraber göz atmaya ne dersiniz?

Ayağınızı İyice Kavradığından Emin Olun

Yürüyüş ayakkabısı alırken, bilek çevrenizin ayakkabı tarafından düzgün bir şekilde kavrandığından emin olun. Özellikle ayakkabının arka kısmındaki aşık kemiği yastığının bacak yapınıza uyum sağladığından emin olmalısınız. Ayakkabının bileğinizi düzgün bir şekilde kavraması; burkulma, bileğe aşırı yük binmesi gibi sağlık sorunlarından korunmanızı sağlayacaktır.

Ayağınız İçin Yeterince Alan Olduğundan Emin Olun

Yürüyüş ayakkabısı seçerken en çok düşebileceğimiz hatalardan birisi de; ayağımıza rahat etmesi için gerekli alanı vermemek. Özellikle spor ayakkabı satın alırken ayakkabının içerisinde ayağınızın rahatça hareket edebildiğinden emin olmalısınız. Böylece yürüyüş sonuna doğru ayaklarınız şiştiği zaman da rahatsızlık duymamış olursunuz.

Ayakkabınızın Dış Tabanına Dikkat Edin

Malum önümüz kış, havalar da gitgide soğuyor. Kısa bir süre sonra yerlerde su birikintileri, buzlanmalar kendini gösterecek. İşte bu hava şartlarında da rahatça yürüyebilmek için ayakkabıların dış tabanına dikkat etmek gerekiyor. Altında girinti ve çıkıntılar olan, kaygan zeminlerde tutuculuğu arttıran dişler olması, düşme tehlikesini minimuma indirecektir.

Kullanılan Ayakkabı Teknolojilerine Göz Gezdirin

Her insanın olduğu gibi her ayağın da ihtiyaçları farklı oluyor. Bu yüzden yürüyüş ayakkabısı seçerken doğru taban teknolojisini tercih ettiğinizden emin olun. Hava yastıkları vb. ile ayağın yumuşak bir şekilde geri itilmesini sağlayan teknolojiler, yürüyüş kalitenizi bir sonraki seviyeye çıkartmanıza yardım edecektir. Yine aynı şekilde ayakkabınızda kullanılan taban teknolojileri de yürüyüş keyfinizi etkileyen önemli özelliklerden.

Nefes Alan Ayakkabıları Tercih Edin

Sporumuzu yaptık, eve geldik, ayakkabılarımızı çıkarttığımızda kötü bir koku ile karşılaşmak istemeyiz değil mi? Spor ayakkabılarda hem kalın dokuları, hem de ayağın terlemesinden dolayı sıkça karşılaşılan ayak kokusunu engellemek için nefes alan ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz. Hava giriş çıkışı rahatça gerçekleşeceği için koku sorunu da ortadan kalkacaktır.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir