Yüz Şeklimizi Biliyor Muyuz?

04 Ara 2017

 

 

Moda aslında insanın kendine yakışanı bulup giymesi kullanması. Tabii insanın kendine yakışanı bilmesi için önce kendisini iyi bir şekilde tanıması gerekiyor. Cilt tonu, cilt alt tonu, vücut şekli gibi gibi birçok farklı şekilde kendimizi tanıyabiliriz. Yüz şeklimiz de bunlardan birisi. Kemik yapısına göre insan yüzü beş ana şekille isimlendirilmiş; kalp yüz, oval yüz, yuvarlak yüz, kare yüz ve dikdörtgen yüz. Peki bizim yüzümüz bunlardan hangisi? Bunu nasıl anlayabiliriz?

Yüz şeklimizi belirlemenin en basit yolu karşıdan çekilmiş bir fotoğrafımızda alnımızın ortasına, şakaklarımıza, kulaklarımızın bittiği yere ve çenemize birer nokta koyup çocukken yaptığımız gibi bu noktaları birleştirmek. Ortaya çıkan şekil yüz şeklinizi size söylüyor olacak.

Oval Yüz Şekli: Yüz şekli ile ilgilenen uzmanların en mükemmel yüz şekli olarak adlandırdığı oval yüz şekli, aynı zamanda en simetrik olanı. Yüzün uzunluğu genişliğinden daha uzundur ve elmacık kemikleri belirgindir. Bu yüzden her türlü gözlük, eşarp bağlama stili bu yüz şekli ile uyum sağlıyor.

Kare Yüz Şekli: Kare yüz şeklinde yüzün uzunluğu ve genişliği birbirine çok yakındır.  Alın, elmacık kemikleri ve çene kemiklerinin genişliği birbiri ile neredeyse aynıdır. Yüzdeki köşelerin sert ve belirgin olduğu yüz şeklidir.

Yuvarlak Yüz Şekli: Yuvarlak yüz şeklinde de uzunluğu ve genişliği birbirine çok yakındır ancak bu yüz şeklinde yüz hatları karede olduğu kadar keskin değildir. Yanaklar daha dolgundur. Bu yüz şekli en yaygın görülen yüz şekillerindendir.

Kalp Yüz Şekli: Kalp yüz şeklinde yüzün üst kısmı geniş, alt kısmı dardır. Yani alın daha genişken çene daha dar ve sivridir. Üçgen başörtü stilleri ve yüzden hafifçe daha büyük olan gözlükler bu yüz şekliyle çok uyumludur.

Dikdörtgen Yüz Şekli (Uzun Yüz Şekli): Dikdörtgen yüz şeklinde yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazladır. Bu yüz şekli uzun yüz olarak da adlandırılır. Bu yüz şekline sahipseniz geniş kare gözlük çerçeveleri size çok yakışacaktır.

 

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir