Zamansız Tasarımlara İmza Atan Hilal Oğuzkan ile Röportajımız

26 Ağu 2014

Hilal Oğuzkan; hazır giyim koleksiyonu ile Erenköy İstasyon caddesinde, abiye-gelinlik koleksiyonu ve couture çalışmaları ile de Erenköy Tüccarbaşında hizmet veriyor. Kendisiyle geçtiğimiz günlerde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Hilal Oğuzkan hakkında merak edilenleri sizler için sorduk.

Merve Uzun: Hilal Hanım öncelikle Hilal Oğuzkan Kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Hilal Oğuzkan: 1977 doğumlu, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu, evli ve biri kız diğeri erkek 2 çocuk annesiyim.

Merve Uzun: Hilal Oğuzkan markası nasıl doğdu?

Hilal Oğuzkan: Eşim tekstilci olduğu için zaten okul biter bitmez sektörün içindeydim. Fakat home ofise çalışmayı tercih ettim. Çünkü evim müsaitti ve çocuklarım küçük olduğu için onlara daha fazla vakit ayırıyordum. Couture ağırlıklı çalışıyordum. Hilal Oğuzkan markası 2,5 sene önce kuruldu. Abiye ve günlük olarak yılda 2 kez koleksiyon hazırlayarak ve kişiye özel çalışmalarıma ağırlık verdim. Firmalara da koleksiyon hazırlıyorum.

hilal-oguzkan-roportaj

En Özel Günlerinize En Özel Dokunuşlarıyla Hilal Oğuzkan…

Merve Uzun: Moda Evi mi yoksa butik misiniz?

Hilal Oğuzkan: İki ayrı yerimiz var. Abiye ve gelinlik çalıştıgımız Hilal Oğuzkan atelier, moda evi tanımına bence uymamakta. Çünkü ‘moda’ diye hiçbirseyi bugüne kadar tasarlamadım. Atölye demek bana daha yakın bir kavram. İkinci yerimiz günlük kıyafetlerimizi sergiledigimiz Hilal Oğuzkan boutique, bulundugu muhite özel isimlendirildi. Erenköy istasyon caddesi, butiklerin çokça oldugu bir yer.

Merve Uzun: Hilal Hanım biraz koleksiyonlarınızdan bahseder misiniz?

Hilal Oğuzkan: Abiye ve günlük iki ayrı koleksiyon çıkarıyoruz. Abiye koleksiyonumuz burada yani Erenköy Tüccarbaşı’nda satışa sunuluyor. Günlük koleksiyonumuz ise Erenköy-İstasyon caddesinde satışta. İlk başta hepsi birlikteydi fakat aşırı yoğunluğa sebebiyet veriyordu. Abiye de koleksiyonun yanı sıra kişiye özel tasarımlarda çalıştığımız için günlük giyim kullanıcısıyla, abiye-gelinlik müşterisi aynı ortamda zor oluyordu. Bu sebeple ayırdık.

Merve Uzun: Günlük koleksiyonunuza Erenköy Boutique dışında müşterileriniz nereden ulaşabilirler?

Hilal Oğuzkan: Türkiye’nin bir çok şehrinde tasarım butiklerde ürünlerimiz var. Ayrıca sefamerve.com’a da koleksiyon veriyoruz. Online alışveriş yapmak isteyenler sefamerve.com’dan ürünlerimize ulaşabilirler. Fakat abiye ve gelinlik için bizzat kendilerini misafir etmekten mutluluk duyuyoruz.

Merve Uzun: Couture çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Tasarımlarınızı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Hilal Oğuzkan: Kişiye özel çalışmalarımla kesinlikle kişinin tercihleri, zevkleri doğrultusunda hareket ediyorum. Tabii ki elinde fotoğrafla gelen ve bundan istiyorum diyen müşterilerimiz çok oluyor, fakat kabul etmiyorum. Çünkü eğer Hilal Oğuzkan etiketi taşıyacaksa tamamen benim tasarımım olmalı ve sadece benim çizgilerimi taşımalı. Bu şekilde gelen müşterilerimin sadece neden etkilendiğini gözlemliyorum ve çalışmamızı yapıyoruz. Sadece renginden veya kabarıklığından etkilenen olabiliyor. Ayrıca organizasyonun yeri, konsepti gelinlik veya abiyenin tasarımını doğrudan etkiliyor. Müşterimle birlikte karşılıklı istişareler doğrultusunda tasarımımıza yön veriyoruz. Tasarımlarımı yaparken içimdeki sese ve sezgilerime dikkat ediyorum diyebilirim. Farklı ve özgün olmaları önceligim. Küçük ayrıntıları seviyorum. Farklı kumaşları, renkleri, dokuları birlikte kullanmayı seviyorum. Böylelikle ‘Hilal Oğuzkan’ imzası taşıyor.

hilal-oguzkan-roportaj-2

Merve Uzun: Günlük koleksiyonunuzu nasıl yorumluyorsunuz?

Hilal Oğuzkan: Günlükte spor şıklıktan yana koleksiyon hazırlıyorum. Ürünün askıda duruş ve göze hitap etmesi tabii ki çok önemli fakat benim için en önemlisi kullanılabilirliği. Yazın sıcak havalarında bir kere giydiğimiz kıyafetimizi akşamında hemen yıkamak için ayırıyoruz. Bir kere daha giymek çok zor. Bu yüzden terletmemesi ve mevsimine uygun kumaşların tercihi büyük önem taşıyor. Ayrıca tesettür giyim modellerinin özellikle günlük kullanım için fazla abartılmasından yana değilim. Tesettürlü bayanların öncelikle sadelikten yana olmasını ve biz sade de şık olabilineceğini gösteriyoruz. Bizim ürünlerimizi bir kere kullanan zaten devamını getiriyor. Ayrıca üzerinde Hilal Oğuzkan ürünü taşıyan hemen farkediliyor. Bu da bizi mutlu ediyor.

Merve Uzun: Sosyal Medya’da fazla görünmüyorsunuz? Neden?

Hilal Oğuzkan: Sosyal medyaya açıkçası zaman ayıramıyoruz. Müşterilerimiz bize referans ile geliyor. Şuan için bu şekilde devam ediyoruz. Online satışta zaten bir çok site var ve bize online satışta oralardan ulaşabiliyorlar. Ama tabii ki sosyal medyanın artılarını göz ardı edemeyiz. Özellikle teknoloji çağında sosyal medyadan uzak durmak büyük bir eksiklik.

Merve Uzun: Son olarak eklemek istedikleriniz, genç tesettürlü bayanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Hilal Oğuzkan: Öncelikle moda olduğu için bir şeyi giyinmeyin. Kendinize yakışanı giyinin. Tesettürün sadelikten yana olduğunu unutmayarak, sade şık olmayı tercih edin. Çok fazla makyaj veya abartı renkli giyinmekten kacının. Benim nacizane tavsiyem budur.

Ayrıca sizi tanımış olmaktan çok memnun oldum. tesetturgiyim.com‘da yer verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Hilal Hanım’a bize vakit ayırdığı ve hoş sohbeti için teşekkür ederiz. Kendisini yakından tanımış olmaktan mutluluk duyduk. Hazır düğün, nişan sezonu açılmışken mutlaka Erenköy Hilal Oğuzkan’a uğramanızı tavsiye ederiz.

hilal-oguzkan-roportaj-3 hilal-oguzkan-roportaj-4

hilal-oguzkan-roportaj-5

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir